Amikor mi, vagy szerettünk kórházba kerül, számolni kell azzal, hogy a látogatás és a kapcsolattartás nehézségekbe fog ütközni, esetleg teljesen megszűnik. Az egészségügyről szóló 1997.évi CLIV. törvény 11.§-a az alábbiak szerint rendelkezik:
„…(3) A súlyos állapotú betegnek joga van arra, hogy az általa megjelölt személy mellette tartózkodjon. Cselekvőképtelen beteg esetén a fenti személy megjelölésére a 16. § (1)-(2) bekezdésében meghatározott személy is jogosult. E bekezdés alkalmazásában súlyos állapotú az a beteg, aki állapota miatt önmagát fizikailag ellátni képtelen, illetve fájdalmai gyógyszerrel sem szüntethetők meg, illetőleg pszichés krízishelyzetben van.
(4) A kiskorú betegnek joga van arra, hogy szülője, törvényes képviselője, illetőleg az általa vagy törvényes képviselője által megjelölt személy mellette tartózkodjon.
(5) A szülő nőnek joga van arra, hogy az általa megjelölt nagykorú személy a vajúdás és a szülés alatt folyamatosan vele lehessen, a szülést követően pedig arra, hogy - amennyiben ezt az ő vagy újszülöttje egészségi állapota nem zárja ki - újszülöttjével egy helyiségben helyezzék el.
(6) * A beteget megilleti a vallási meggyőződésének megfelelő egyházi személlyel vagy vallási egyesület vallásos szertartást hivatásszerűen végző tagjával való kapcsolattartásnak és vallása szabad gyakorlásának joga.”…
Ez azt jelenti, hogy adott intézmény igazgatója vagy az általa kijelölt vezető egyedi méltányossági engedélyt adhat ki a hozzátartozónak, hogy meghatározott ideig és szigorú járványügyi előírások betartása mellett látogathassa a hozzátartozóját. Ezt minden esetben írásban kell kérvényezni, ez történhet elektronikus úton is.
A járvány időszakában a jogértelmezés nem automatikus, minden esetben az adott intézmény működési elve mentén kell értelmezni az előírásokat.
A legfontosabb ebben az időszakban a türelem, az egymásra figyelés és a segítés annak, akinek erre nagy szüksége van! Vigyázzunk egymásra!