- Bár egyszerű ételnek tűnik, mégis mi a titka a jó lecsónak?
- Mindenképpen zsírral készül. Ez lehet házi sertészsír is. Én inkább hajlok a minőségi, házi kacsa-, vagy libazsír felé, amit mi magunk is könnyen elkészíthetünk. A lecsót igazi, jó magyar makói hagymával érdemes főzni, Lucullus paradicsom, vagy a gerezdes paradicsom a legjobb. Aki húsosan eszi az kicsi szalonnát piríthat, úgy indítja el a készítését, de tökéletes húsmentes étel önmagában. A hagymát megpirítjuk zsíron, a pirospaprikát itt bele lehet tenni, utána tesszük hozzá a zöldpaprikát. Ennek a kifővő leve tökéletesen elég. Nem teszünk hozzá vizet, nem főzzük. A paprika lesz egy pörkölt. Természetesen lefedve készítjük. A végén, maximum egyharmad mennyiségű paradicsomot teszünk hozzá, gerezdekre vágva. Egyet rottyan, és kész. Nem kell utána már hosszan főzni. Az aroma és a paradicsomban lévő nedvesség összeérik, és már tálalhatjuk is a remek egytálételt.
- Hogy készítsünk otthon kacsa-, vagy libazsírt?
- Lehet venni bőrös libahájat, kacsa hájat. Azt otthon kisütjük. A tepertőt megesszük, készíthetünk belőle tepertőkrémet, vagy kiváló pogácsát süthetünk vele. A zsírral pedig jó minőségű ételeket készíthetünk. Ez azért is előnyös, mert így tudjuk miből készül, nincs benne ízfokozó, valamint adalék mentes. Azt is érdemes tudni, hogy a kacsa és a liba is értékes, máj hasznosítású szárnyas, ezért ezeket az állatokat a magas pénzügyi hozam érdekében nem lehet bármivel etetni. Leginkább kukoricán nevelik őket. Ezért minőségi zsírt kapunk az otthoni munkáért cserébe.
Most azon fáradozom egyébként, hogy a libamáj mellett, a galambot is megismertessem az éttermi vendégekkel. Bármit készítünk is, arra érdemes figyelni, hogy kiváló alapanyagot válasszunk. Persze a jó szakács is sokat segít, de az alapanyagon nem szabadna spórolni. Inkább a minőség, mint a mennyiség a vezérfonál. Ezért a mi éttermünkben is nagyon odafigyelünk az alapanyagok beszerzésére, minőségére, a származás követhetőségére. Azt szoktam mondani, hogy rövid az élet ahhoz, hogy rossz minőségű ételt, vagy italt vigyek be a szervezetembe.
Egyébként nem csak a lecsó gyökereit találjuk a francia ratatouilleban. A madártejről is kevesen gondolnák, hogy a francia és a magyar konyhában egyaránt megtalálható.
A Monarchia konyhája kapcsán azt is érdemes tudni, hogy a bécsi szelet sem volt sosem Bécsi. A bundázott hús valójában Spanyolországon keresztül, Milánóból érkezett a Monarchia területére. Azonban Ferenc József császári konyháján szó sem lehetett róla, hogy spanyol nemesi házon keresztül, Olaszországból érkező étel más nemzetre utaló névvel szerepeljen. Akkor sem, ha a bécsiek körében rendkívül népszerű ételről volt szó. Ezért a Monarchiában mi más kaphatott volna, mint az általunk is ismert és kedvelt, bécsi szelet elnevezést. Ez gyakorlatilag az általunk is kedvelt rántotthús. Az nem mindegy miből készül a bundája. A legjobb a félbarna házikenyérből készült prézli, tehetünk hozzá sós kalácsból készült morzsát is. Friss tojás, minőségi liszt természetesen.
- Milyen húsból készül az igazi bécsi szelet?
- Borjú bécsinek is nevezik. A borjú a növendék marha. Meg van határozva súly szerint, hogy meddig tartozik ebbe a kategóriába. Ebből hiteles ez az étel.