BlogÚj! Megnyitás

Az orvos válaszol – …a magas vérnyomással kapcsolatban

46 éves férfi jelentkezik a hétvégi orvosi ügyeleten órák óta tartó heves fejfájás, hányinger, szikralátás és rossz közérzet panaszaival.

A kórelőzmény felvétele és a vizsgálatok azt mutatják, hogy a betegnek vérnyomás-kiugrása van. Az ügyeletes orvos kikérdezi a beteget, aki elmondja, hogy munkahelyi stressz, magánéleti probléma és nem megfelelő gyógyszer-terápia áll még a háttérben. Megkérdezi, mit tehet annak érdekében, hogy vérnyomása rendeződjön, mert nagyon fél az esetleges szövődmények kialakulásától?

A magasvérnyomás-betegség (latinul hypertonia) alattomos kór. Sokszor évekig „nem mutat” valódi jelet, majd egy-két fejfájásos rossz napot leszámítva még mindig nem gyanakszunk, hogy nagy baj lenne. Aki migrénes, vagy megérzi az időjárás változásait, annak egy plusz fejfájós nap nem jelent igazán problémát. Ezek azonban figyelmeztető jelek. Az életünk mindezek mellett tele van stresszel, feszültséggel és a testünk nem hazudik. Ha mosolyogva próbáljuk a mindennapokat megélni, a szervezet odabent már készülődik a megtorlásra. Jelez, és újra jelez.

A magas vérnyomás népbetegség

Ma Magyarországon minden negyedik ember magasvérnyomás-betegséggel küzd. Sajnos minden olyan kockázati tényező adott, amely kedvez a betegség kialakulásának. A mozgásszegény életmód, az elhízás vagy túlsúly, a sok stressz, az élethez való gyakori negatív hozzáállás és az önmagunk fontosságát háttérbe szorító mindennapi rohanás gyakran előfutárai a szív-és érrendszeri betegségek kialakulásának, és a leggyakrabban ezek közül a magas vérnyomásnak.

A kezdeti tünetek (pl. gyakori tarkótáji fejfájás, hányinger, rossz közérzet, látással összefüggő panaszok) megjelenéskor már célszerű felkeresni a háziorvost, elmondani neki a panaszokat, és megkérdezni mindazt, ami kérdés még felmerül. A háziorvosi alapellátás egyik feladata – ha szakmailag ez alátámasztható -, hogy a megfelelő szakellátásokban célzott vizsgálatokra küldje a beteget. Ez a kivizsgálás olykor hetekig is eltarthat, de türelmesen végig kell járni, hiszen a különböző vizsgálatok fogják alátámasztani a diagnózist, egyben megmutatni a terápia irányát is. Ma Magyarországon számos hatékony terápia létezik a magas vérnyomás kezelésére. Ennek összetevőit, a terápiás kombinációt bízzuk a kezelőorvosra, és ne változtassunk rajta. A gyógyszerek leggyakrabban nem azonnal fejtik ki hatásukat, a szervezet igyekszik mihamarabb felismerni a gyógyszerek pozitív hatásait. Ezen idő alatt figyeljünk oda magunkra, tartsuk be a terápiás alkalmazás pontos előírását, és rendszeresen kontrolláljuk a vérnyomást, erről vezessünk egy naplót is. 

Sarlatánok kíméljenek!

Kerüljük a „jóakaró” terapeutákat (barátok, ismerősök, szomszédok), akik jobban tudják (internetről vagy saját tapasztalatból), hogy mi a jó a betegnek! A magas vérnyomás betegség kezelése során igénybe vehető minden kiegészítő szakellátás, ami a gyógyszeres hatást kiegészíti, komplettálja. 

Ha a stresszel van baj, pszichológus vagy pszichiáter, ha a túlsúllyal, a dietetikus, ha pedig a mozgásszegénységgel, akkor a személyi edző vagy a gyógytornász lehet a segítségére a betegnek. Fontos, hogy időben diagnosztizálásra kerüljön a baj, mert mihamarabb elkezdődik a terápia, annál kisebb eséllyel szembesülhet a beteg az esetleges szövődményekkel. 

Az egészség olyan kincs, amivel mindenki rendelkezik, de nem bánhatunk vele nagyvonalúan, mert ha a betegség előre haladottá válik, onnan már rögös a visszaút.

Vissza a főoldalra

Az orvos válaszol – …a magas vérnyomással kapcsolatban

46 éves férfi jelentkezik a hétvégi orvosi ügyeleten órák óta tartó heves fejfájás, hányinger, szikralátás és rossz közérzet panaszaival. A kórelőzmény felvétele és a vizsgálatok azt mutatják, hogy a betegnek vérnyomás-kiugrása van. Az ügyeletes orvos kikérdezi a beteget, aki elmondja, hogy munkahelyi stressz, magánéleti probléma és nem megfelelő gyógyszer-terápia áll még a háttérben. Megkérdezi, mit tehet annak érdekében, hogy vérnyomása rendeződjön, mert nagyon fél az esetleges szövődmények kialakulásától?

Az orvos válaszol … az utazásra való felkészülés

Nemzetközi felmérések szerint az utazás során az utazók több mint fele valamilyen egészségi problémával találja magát szembe. Az utazási betegségek túlnyomó többsége utazás előtti orvosi tanácsadással megelőzhető, de a tanácsadás tematikájának és tartalmának meg kell felelnie az adott társadalom utazási szokásainak és utazási kultúrájának.

Az orvos válaszol … az allergiákról

Az európai lakosság közel 20 százaléka valamilyen allergiában szenved. Ennek a betegségnek a lényege a szervezet kóros immunreakciója: testünk védelmi rendszere tévesen elpusztítandó kórokozóként azonosít ártalmatlan anyagokat, vagyis az allergéneket, és túlzott reakcióval válaszol rájuk.

Az orvos válaszol

Kiemelkedően fontos a szerepe a szénhidrát anyagcserében, raktározza a szervezetben a glikogént, majd amikor a szervezetnek szüksége van rá, ezt leadva szabályozza a vércukorszintet. A fehérje, ezen belül az aminosavak anyagcseréjében is részt vesz, leginkább azok lebontásában. Ez a folyamat számos esetben órákig is eltarthat, de ha a májunkat egészségesen tartjuk, úgy a lebontás folyamatai a maguk tempójában haladnak, és semmiféle panaszt nem okoz az emberi szervezetnek. Nagyon fontos a méregtelenítő funkció is (a toxinokat a máj takarítja ki az emberi szervezetből), amely során a máj hatástalanítja és kiválasztja mindazokat a mérgeket a szervezetből, amelyre nincs szüksége. Hormonokat szintetizál, azokat lebontja, ezzel segítve az emberi szervezet ideális hormonháztartásának működését.

Az eltűnt óra és az emberség – egy pozitív és megható történet a magyar egészségügyből

A történet, amit most közreadunk, valóban megtörtént! Egy olvasónk telefonált meghatottan, mert olyan tapasztalata volt, amely a magyar egészségügyben dolgozók emberségét bizonyítja. Tavasszal, a COVID őrület közepén közel kilencven éves édesapja kórházba került. Szerencsére nem korona vírussal, de a baj így is jelentős volt. Aztán az állapotának a romlása miatt egy másik kórházba vitték át. Mindez maximális odafigyelés és az előírások betartása mellett.

Az orvos válaszol …nátha vagy influenza?

Mindkét esetben fontos, hogy a betegség kezdetén, akár már az első tünetek megjelenésekor keressük fel háziorvosunkat, és ne más helyről, forrásból próbáljuk mi magunk felállítani a diagnózisunkat. Ezzel veszélybe sodorhatjuk a magunk és a környezetünk egészségét egyaránt.

Rakd rendbe az embert, a világa is rendben lesz… és az az ember, TE vagy!

Olvastam egy csodálatos történetet egy lelkipásztorról, aki szombat reggel meglehetősen nehéz körülmények között próbált felkészülni a vasárnapi prédikációra! A felesége elment vásárolni. Esett az eső, a kisfia unatkozott, nyugtalan volt, mert nem tudott mihez kezdeni magával. Végül a lelkész kétségbeesésében elővett egy régi magazint, hogy átlapozza. Talált egy szép színes oldalt, amely a világ térképét ábrázolta.

Kulcsrakész weboldalt kínálunk, mely látogatókat hoz.