A demencia kifejezés kapcsán nem egy konkrét betegségről, hanem tünetek együtteséről beszélünk. A demencia magában fogalja többek között a szellemi képességek, és funkciók hanyatlását, a viselkedés változását. A demenciával élők emlékező és tájékozódó képessége, fokozatosan gyengül, gondolkodásuk tompul. A tünetegyüttes hátterében számos az agyat érintő betegség állhat, az agyi érkatasztrófán (Stroke), fejsérülésen át egészen a sokak által ismert, máig tisztázatlan hátterű és gyógyíthatatlan Alzheimer-kórig, mely a demenciák kétharmadáért felelős. Bár az okok sokfélék lehetnek, a demencia fokozatos előrehaladásával az érintett egyre inkább elveszti önellátó képességét, ápolásra, gondozásra szorul.
Bár elsősorban az idős korosztályt fenyegeti a demencia, azonban a közhiedelemmel ellentétben-ha ritkán is-de akár a fiatalabbakat is érinthet. Fontos tudni, hogy a demenciát nem tekinthetjük az idő múlásának természetes velejárójaként, az életkor önmagában nem magyarázhatja a szellemi képességek csorbulását.
Mint az egészségünket érintő valamennyi kérdés esetében, itt is rendkívül fontos a korai felismerés illetve a megelőzés. Annál is inkább mivel hazánkban 250-300 ezer a demenciával élők száma, világviszonylatban ez a szám eléri az 50 milliót. A számok pedig a társadalom már említett elöregedésével párhuzamosan csak nőni fognak. Ha pedig a demenciával élők közvetlen környezetéhez tartozók számát is figyelembe vesszük, elmondható, hogy össztársadalmi kérdésről beszélünk, közvetve, vagy közvetlenül valamennyien érintettek vagyunk.