- Nyilván nem minden kutya alkalmas erre. Milyen fajta kutyákkal versenyeznek a versenyzők?
- Minden megfelelő méretű kutyával lehet canicrossozni, amelyik a természeténél és alkatánál fogva alkalmas a sportágra. A közepes nagyságú kutyáktól, mint például a mudi vagy a spániel felfelé már nagyon sok kutyafajta jó lehet, valamint a keverékek is remek versenyzők. Az optimális kutyafajták azonban inkább a vadászkutyák és a juhászkutyák, illetve, mint minden kutyás sport, a Canicross is kitermelte a saját fajtáját. Ez a Europian Sleddog (ESD), amely a német vizsla, pointer, agár és az alaszkai husky keverékei. Ezeket a keverék fajtákat a kilencvenes évek kezdte el tenyészteni Lena Boysen Hillestad norvég világbajnok, aki német vizslát és huskyt párosított elsőként. Mondhatjuk úgy, hogy az ESD kutyák a Canicross sport Ferrarijai. Aki komolyan akar versenyezni, annak ilyen kutya kell.
- Magyarországon sok van belőlük?
- Egyre több. Ma a Magyar Bajnokságon és az Európa Bajnokságon sem lehet már másfajta kutyával a dobogóra állni. Persze vannak a fajtatiszta északiak, husky, malamut, szamojéd, akiknek gyakran külön kategóriát írnak ki.
- Miért jó ez a sport a gazdáknak és a kutyáknak?
- Részint azért, mert ez egy közös tevékenység, amely során az ember és a kutya egy párost alkot. Az ember egészségének a mozgás jót tesz, és örömöt okoz. A kutyáknak pedig, akik imádnak mozogni, futni, játszani, különösen jó. Látszik a kutyákon, hogy élvezik a versenyeket. Elég régóta űzöm magam is ezt sportot és ez alatt több kutyával is futottam, így meg tudom erősíteni, hogy a kutyák tényleg élvezik azt, hogy együtt futhatnak, kerékpározhatnak a gazdájukkal. Mivel a canicrossnál a kutya húzza az embert, így az ember futásának a fázisai is változnak, nő a lépéshossz, és ezzel javul a teljesítmény. Lényegesen gyorsabban lehet a kutyával futni, kerékpározni és scooterezni is, mint a kutya nélkül. A canicross minden ágazatában a kutya segíti hozzá az embert ehhez a teljesítménynöveléshez.