- Alapvetően az elv ugyanaz. Természetesen a kutya méretei határozzák meg az eszköz méretét. A szerkezet erősségét, strapabíróságát nem a fajta és nem csak a testméret, hanem a kutya vérmérséklete is befolyásolja. Egy fiatal, vitális állat esetében, aki nagy mozgásigényű, kocsival is igyekszik a megszokott sebességével haladni. Itt a hirtelen megindulás, hirtelen megállás, gyors irányváltás az, amit a kutyakocsinak is bírnia kell. Egy jól megépített eszközzel tulajdonképpen teljes életet lehet élni. Olyan is előfordult már, hogy egy kutyakocsival közlekedő állat gyorsabban futott a labda után, mint az egészséges társai.
Egyébként bármilyen furcsa, kistestű kutyáknak nehezebb kutyakocsit készíteni, mint nagytestű társaiknak. A kistestű állatnál fontos, hogy a kocsi nagyon könnyű legyen, ám biztonságos és kényelmes. A nagy kutyákénál némileg bonyolultabb hám nem csak a rögzítésben és a haladásban segít, de megakadályozza, hogy a kutya kiszaladjon a kerekesszékből. A szerkezet lényeges eleme a jól csapágyazott kerék, ami a könnyű futást biztosítja. Talán egy elég szemléletes példa ahhoz, hogy el tudják képzelni, mi minden múlik a kocsi minőségén: egy kb. spániel méretű kutya kocsijának megmozdításához akkora erő szükséges, amekkorával másfél tábla csokit (15 dkg) odébb tolunk az asztalon. A mozgásban tartáshoz már elég fél táblával (5 dkg) számolni.
A nagytestű kutyáknál pedig az a legfontosabb, hogy a kocsi váza az illesztéseknél is erős legyen. Ezért ezekben a könnyű, alumínium vázat a csövek egymáshoz kapcsolódásánál rozsdamentes acéllal erősítem meg, hogy kellőképpen bírja a terhelést.