Kiscsoportos beszélgetések során, egymással is kapcsolatot teremthetett bárki. Kérdezhettek az előadóktól, ami konkrét információ átadásra ad lehetőséget. Ez a forma sokkal intenzívebb és gyakorlatibb tudás átadásra ad lehetőséget. Ezt azért is hatékonynak látjuk, mert kialakult körülöttünk egy olyan kör a leg progresszívebb magyar HR szakemberekből, akiknek ez a szakma, a hivatásuk, az életük. Folyamatosan megosztják egymással a tapasztalataikat, a figyelemre méltó újdonságokat.
Az egész napos program során rendkívül élénk volt az élet a teraszon és a közösségi térben is, ahol számos kiállító mutatta be saját profilját. Ezek a találkozások, beszélgetések alkalmasak lehetnek a remélt társadalmi és munkahelyi átalakulás elősegítésére?
Úgy vélem, hogy igen. A HR régen koránt sem volt attraktív szakma. Sokkal inkább tb és munkaügyi ügyintéző helyként működött. Az utóbbi években azonban jelentős átalakulás indult el és a legizgalmasabb területté nővi ki magát a cégen belül. Mindennek az áll a hátterében, hogy nincs általános recept a HR-ben. Hiszen nem csak a cégek, hanem az ott foglalkoztatott munkavállalók is sokszínűek. Minden cégnek, minden iparágnak, minden helyzetnek a saját megoldási készletét kell kidolgoznia. Viszont mindez csak úgy érhető el, ha a HR-es konzultál, tapasztalatot cserél, tájékozódik. A HRFestre ellátogató szakemberek tisztában vannak avval, hogy tanácsot kérni, tájékozódni nem gyengeséget jelent, hanem éppen erőforrás.