Át kell törni a közöny egyre vastagodó falát, amivel nap, mint nap, rezzenéstelen arccal, vagy akár riadtan elfordított fejjel mennek el emberek egy földön fekvő mellett az utcán. Pedig megmenthetnének egy életet.
- Ön aneszteziológusként, intenzív osztályos főorvosként több, mint 50 év orvosi gyakorlatával mit tapasztalt? A genetikán, a személyes adottságon, a sürgősségi ellátást előidéző ok súlyosságán túl, mi dönti el, hogy ki tud majd hazatérni a családjához?
- Több elem szerencsés összjátéka szükséges a sikeres ellátáshoz. Ez tulajdonképpen a könyvben is említett élet ABC. Az ABC a szakma, amit meg kell tanulni. Ami túl van ezen, az minden, ami az életben maradást, adott esetben az életbe való visszahozást jelenti. Az első és legfontosabb tényező az a személy, aki megtalálja a bajba jutottat. Mer-e hozzányúlni, van-e lélekjelenléte? Meg tudja-e kezdeni az újraélesztést akkor is, ha úgy érzi, hogy nem ért ehhez, mert sosem csinálta? A légutak szabaddá tétele, a levegő áramlás biztosítása alapvető és döntő tényezővé válhat, hiszen a klinikai halál beálltától mindössze 4 perc áll rendelkezésre ahhoz, hogy az életmentés sikeres lehessen. Utána megkezdődik az úgynevezett biológiai halál, amikor elsőként az agysejtek elhalása megkezdődik, mivel ez a test legérzékenyebb szerve. Ezért fordulhat elő olyan eset, amikor a szívműködés megindítható ugyan, de az agy működése már részlegesen, vagy teljes egészében leáll és az agyi funkció már nem állítható helyre. A második lépés, hogy milyen gyorsan érkezik ki a mentő, hogy a helyszíni életmentés, az állapot stabilizálása megtörténhessen. A harmadik tényező, hogy milyen gyorsan kerül kórházba az illető, és a sürgősségi osztály mennyi idő alatt veszi fel a beteget, hogy megkezdődhessen a gyógyítás. A negyedik lépés pedig az intenzív osztály, ahol az életben tartás a feladat. A beteg egyéni fizikai állapota, és az időfaktor is befolyásolja az esélyeket. Az, hogy milyen típusú problémával nézünk szembe. Múlik az intenzíves csapat felkészültségén, a kapcsolatkialakítási képességén is. A sikerhez nem hiányozhat a hit, hogy képesek vagyunk az életbe visszahozni a beteget. Nélkülözhetetlen a humánum és a szeretetteli hozzáállás, ami alapvetés kell legyen minden mozdulatunkban, minden pillanatban. Enélkül nem megy, hiszen ezeknek az embereknek az élete egy hajszálon függ. Elesettek és kiszolgáltatottak. Mi vagyunk számukra a kapaszkodó. A tudás és a törődés egyben. Ez pedig hit és bizalom nélkül aligha lehetséges. Ez egy közös harc az életért. Számszerűsítve pedig elmondható, hogy az intenzív osztályra kerülők 80%-a hazatérhet a családjához. Sajnos a Covid által érintett intenzív ellátásban már koránt sem ennyire magas a gyógyultak aránya.
Csaba Beatrix
2022